אתה נמצא ב: עמוד הבית » אודותינו » על העמותה

על העמותה

פרופיל קשת אילון

"הניגון שאתם מנגנים ממלא את הנפש ביופי ובחן; מרשים במקצועיותו המוזיקאלית, אך לא פחות חשוב מכך- מרשים כמפעל ציוני ותרבותי יוצא דופן, מפעל של תעוזה. צריך תעוזה גדולה בכדי להקים מרכז מוזיקה דווקא בגליל המערבי, רחוק ממרכז הארץ, בלב הפריפריה, הזקוקה כל כך לחמצן תרבותי..."
ראובן ריבלין, נשיא המדינה, קיץ 2015

המרכז למוסיקה קשת אילון, הוקם בשנת 1990 בקיבוץ אילון שבגליל המערבי, על גבול הלבנון, בפריפריה, הרחק מאור הזרקורים. פעילותו העיקרית מתמקדת בטיפוח וקידום כנרים ונגני כלי קשת צעירים מחוננים מישראל ומהעולם.

כדי לקדם את המפעל הוקמה ב- 1991 עמותה הרשומה כמלכ"ר בשם "כתות אמן קשת אילון", הפועלת ללא מטרות רווח, בניהולו המוסיקלי של פרופ' יצחק רשקובסקי (מורה בכיר ב"רויאל קולג'", לונדון). מכלול הפעילות מנוהל ע"י מנכ"ל העמותה, גלעד שיבא, שהוא חבר הקיבוץ ובנו של אחד ממייסדיו, בסיועה של ניצה אבידן, סמנכ"לית התפעול. העמותה מופעלת על-ידי ועד נבחר בראשותו של איציק שריר, שכל חבריו, כולל ועדות המשנה, פועלים בהתנדבות.

בשנות הפעילות הראשונות השתתפו בכתות האמן עד 25 כנרים מדי שנה, רובם ישראלים ועולים חדשים. מספר המשתתפים בקורס עלה מדי שנה, לאחר שנבחרו באמצעות אודיציות קפדניות. קשת אילון נחשפה בהדרגה לעולם המוסיקה ברחבי תבל, צברה תאוצה ורכשה מוניטין מקצועי במשך 27 שנות פעילותה. הדים על האווירה הבלתי-פורמאלית והגישה החינוכית-המשתפת המאפיינות את הפרויקט, ובעיקר הרמה המקצועית הגבוהה והשאיפה למצוינות מעודדים גם מורים דגולים מהמובילים בעולם הכינור לפנות ולהצטרף ליטול חלק פעיל בכיתות האמן ולהימנות על סגל המורים הבכיר.

שאיפתנו היא להמשיך ולקדם את קשת אילון למרכז בינלאומי של מוסיקה ומצוינות, שימשוך מאות מוסיקאים צעירים מצטיינים מהארץ ומרחבי העולם, שכן, המוסיקה, למיטב אמונתה של קשת אילון, היא ביטוי אנושי, טבעי ועמוק, שבכוחו ליצור גשר בין אנשים, תרבויות, מדינות ועמים. כבר היום קשת אילון, מהווה מרכז חשוב התורם למוניטין התרבותי של מדינת ישראל ומוכר בעולם המוסיקה בכל העולם.

בד בבד, אנו שואפים להפוך את המרכז למוסיקה קשת אילון למקום שיצמיח מתוכו את טובי הנגנים הישראלים בעולם, כפי שהיה עם הקמתו של הפרויקט לפני יותר משני עשורים. זאת, על רקע התהליך המדאיג של הידלדלות מספר התלמידים בענף הכינור וכלי הקשת בארץ, הפער ההולך וגדל בין האיכויות והכישרונות של נגני כלי הקשת הצעירים בישראל בהשוואה לעבר וביחס לבני גילם בעולם כולו ובצידה תופעה מדאיגה של נדידת המוכשרים שכבר הצליחו להגיע לרמה נאותה, למרכזים מוסיקליים בחו"ל, לאירופה ולארה"ב.

גם בימים של מלחמות וכשהגבול באזורנו התחמם, המנגינה של קשת אילון לעולם לא נפסקה. קשת אילון צברה במשך שנים אלה תאוצה ומוניטין בעולם המוסיקה אשר בזכותם אנו מקבלים תגובות מהן ניתן ללמוד על האיכות והרמה המקצועית, המשתפרים משנה לשנה.

קשת אילון - מטרות על

• מרכז המוסיקה הבינלאומי קשת אילון יהיה אבן שואבת לכנרים ונגני כלי קשת מהארץ ומרחבי תבל, במטרה לסלול את הדרך לבוגריו להופיע על במות העולם כסולני העתיד בכלי הקשת, וכנגנים מובילים בתזמורות בעלות מוניטין בישראל ובעולם.

• מרכז המוסיקה קשת אילון יעשה את כל המאמצים כדי שנגן צעיר ומוכשר מכל הדתות, העמים והתרבויות יוכל לקחת חלק בפעולותיו, גם אם הוא חסר יכולת כלכלית.

• מרכז המוסיקה קשת אילון יוסיף וירחיב את מספר הבוגרים של פעילויותיו, המשמשים "שגרירים של רצון טוב" בארצותיהם לישראל, לאחר שחוו את ישראל דרך פריזמה של עשייה תרבותית חיובית, על אף תדמיתה כמדינה הנתונה בבעיות קיומיות קשות.

• מרכז המוסיקה קשת אילון ימשיך לתרום לגליל המערבי ולצפון מדינת ישראל בתחום התרבות, ע"י עיבוי התוכניות של מוסיקה קלאסית איכותית ותוכניות אחרות שיעלה באולמו – לטובת תושבי האזור ובמגמה לעודד תיירות פנים לגליל המערבי.
• מרכז המוסיקה קשת אילון יתרום ליצירת מקורות תעסוקה נוספים באזור ובכך משתתף בפיתוח הגליל והצפון בכלל.

• מרכז המוסיקה קשת אילון יתמיד בפעילותיו בקיבוץ אילון שעל גבול הצפון, וזאת למרות הריחוק מהמרכז ובעיות הביטחון הנובעות ממיקומו במקום רגיש זה.

• מרכז למוסיקה קשת אילון מאמין בקירוב לבבות וצמצום פערים בין צעירים יהודים וערבים באמצעות המוסיקה. השם "קשת" נותן ביטוי הן לכלי הקשת והן כגשר בין עמים, דתות ולאומים.

לפרופיל המלא
סגור חלון
סגור חלון