"קשה לי לתאר לעצמי מתנת יום הולדת מרגשת מזו"

ב-6 במרץ 2019 עלתה לבמה בקולג' המלכותי למוסיקה אני שנרך, פרופסור בקולג', מבצעת בעלת שם וממייסדות קשת אילון, כדי לקבל את תואר עמית הקולג' המלכותי למוסיקה. את התואר העניק לה צ'רלס הנסיך מוויילס מתוך הערכה על פועלה למען המוסיקה והקולג' המלכותי למוסיקה. בראיון שהעניקה לאתר האינטרנט של קשת אילון היא מספרת על הטקס, על המורה הראשון שלה ועל זה שהשפיע עליה יותר מכולם, כמו גם על הקריירה שהיא מנהלת; לרגל יום האשה שחל בשבוע שעבר, היא גם נותנת עצה למוסיקאיות צעירות.

– ספרי לנו על תואר עמית הקולג' המלכותי למוסיקה שאותו קיבלת
קיבלתי את ההודעה על קבלת התואר באוגוסט, ומאוד התרגשתי. התאריך המדויק של הטקס נשמר בסוד מסיבות ביטחוניות, אבל בסביבות דצמבר, בזמן ששהינו בישראל, קיבלנו הודעה, שהטקס יתקיים ב-6 במרץ 2019, שהוא לגמרי במקרה, יום הולדתי. קשה לי לתאר לעצמי מתנה מרגשת מזו.

– ואיך התנהל הטקס?
הנסיך צ'רלס, שהוא נשיא הקולג' המלכותי למוסיקה, מגיע פעם בשנה לקולג', וגם הפעם נערכה לכבודו קבלת פנים שהתנהלה לפי כללי הפרוטוקול. האות שקיבלתי הוענק לי, כך על פי מה שנאמר בטקס, על פועלי למען הקולג' ולמען המוסיקה. מקבלי האות נקראו בזה אחר זה לבמה, וקיבלו מידי הנסיך את האות, ואחר כך נפגשנו איתו באופן אישי, ממש בארבע עיניים. הוא אדם בעל ידיעות רבות, גם במוסיקה.

– ספרי לנו על הקריירה שלך כמוסיקאית
התחלתי לנגן בגיל שש, והמורה הראשון שלי היה העוזר האישי של יון אנטונסקו, מי שעמד בראש המדינה הרומנית במהלך מלחמת העולם השנייה והיה בן בריתם של הנאצים. בחלוף 18 שנה מתום המלחמה האיש הזה לימד אותי, ילדה יהודייה, לנגן בכינור. כל זה היה ידוע להורים שלי, אבל הם סיפרו לי את זה רק כשהייתי בת 18. מובן מאליו שזה הפתיע אותי והייתי מזועזעת. לא יכולתי לנחש את זה בשום אופן על פי היחס שלו. הוא לא הפגין שום רגשות, לא אהבה ולא שנאה. הוא התייחס רק לנגינה.

– ומי המורה שהשפיע עליך יותר מכול?
המורה שאפשר לי לפרוש כנפיים הוא דוקטור פליקס אנדריאבסקי, אשר עודד את המבע המוסיקלי האישי שלי ואת האינדיבידואליזם המקצועי שלי. ברומניה הקומוניסטית זה היה משב רוח רענן.

– בשבוע שעבר חגגו ברחבי העולם את יום האשה. איזה עצה את יכולה לתת למוסיקאיות צעירות שרוצות לפתח קריירה כמו שלך?
להתמיד. יש זמן לכל דבר, ואפשר להספיק הכול, אבל צריך להקדיש זמן לכל דבר. אין הישגים בלי התמדה ומשמעת. אני נוהגת כך בחיי האישיים וגם בחיי המקצועיים.

2019-03-12T09:52:07+02:00
Go to Top