Under Construction

Site is under construction

header-right-pane

willchair icon
אודות2018-11-14T10:01:01+00:00
על אודותינו

המרכז למוסיקה קשת אילון הוקם בשנת 1990 בקיבוץ אילון שבגליל המערבי על גבול הלבנון, בפריפריה, הרחק מאור הזרקורים. פעילותו העיקרית מתמקדת בטיפוחם של כנרים וקשתנים צעירים מחוננים מישראל ומהעולם ובקידומם.

בשנות הפעילות הראשונות השתתפו בכתות האמן עד 25 כנרים מדי שנה, רובם ישראלים ועולים חדשים. מספר המשתתפים בקורס עלה מדי שנה, לאחר שנבחרו באמצעות מבחנים קפדניים. קשת אילון נחשפה בהדרגה לעולם המוסיקה ברחבי תבל, צברה תאוצה ורכשה מוניטין מקצועי במשך 28 שנות פעילותה. הדים מהאווירה הבלתי-פורמאלית, מהגישה החינוכית-המשתפת המאפיינות את הפרויקט, ובעיקר מהרמה המקצועית הגבוהה שלו ומהשאיפה למצוינות שמשותפת לתלמידים ולמורים מעודדים מורים דגולים מהמובילים בעולם הכינור להצטרף אלינו, ליטול חלק פעיל בכיתות האמן ולהימנות עם סגל המורים הבכיר.

שאיפתנו היא להמשיך ולקדם את קשת אילון ולהפוך את המקום למרכז בינלאומי של מוסיקה ומצוינות, שימשוך מאות מוסיקאים צעירים מצטיינים מהארץ ומרחבי העולם מדי שנה; כבר היום קשת אילון היא מרכז חשוב ומוכר בעולם כולו והיא תורמת בכך למוניטין התרבותי של מדינת ישראל. המוסיקה, כך אנו מאמינים בקשת אילון, היא ביטוי אנושי, טבעי ועמוק, שבכוחו ליצור גשר בין אנשים, תרבויות, מדינות ועמים ומכאן גם השם "קשת" הנותן ביטוי לכך.

בד בבד אנו שואפים להפוך את המרכז למוסיקה קשת אילון למקום שיצמיח מתוכו את טובי הנגנים הישראלים בעולם, כפי שהיה עם הקמתו של הפרויקט לפני יותר משני עשורים. השאיפה הזאת בולטת על רקע התהליך המדאיג של הידלדלות מספר תלמידי הכינור וכלי הקשת בארץ, הפער ההולך וגדל בין האיכויות של נגני כלי הקשת הצעירים בישראל וכישרונותיהם בהשוואה לכישרונות העבר שהתגלו בה, כמו גם בהשוואה לבני גילם ברחבי עולם. לעובדות הללו מתווספת התופעה המדאיגה של נדידתם של התלמידים הבולטים והמוכשרים במיוחד למרכזים מוסיקליים בחו"ל, לאירופה ולארצות הברית.

גם בימים של מלחמות וכשהגבול באזורנו התחמם, המנגינה של קשת אילון מעולם לא פסקה. קשת אילון צברה במשך שנות פעילותה מוניטין בעולם המוסיקה שמשתפרים והולכים משנה לשנה והם משתקפים בתגובות שבהן זוכות הפעילויות שלה.

קשת אילון – מטרות על

  • מרכז המוסיקה הבינלאומי קשת אילון יהיה אבן שואבת לכנרים ולקשתנים מהארץ ומרחבי תבל, במטרה לסלול את הדרך לבוגריו להופיע על במות העולם כסולני העתיד וכנגנים מובילים בתזמורות בעלות מוניטין בישראל ובעולם.
  • המרכז למוסיקה קשת אילון יעשה את מרב המאמצים כדי שנגן צעיר ומוכשר מכל הדתות, העמים והתרבויות יוכל להשתתף בפעילויותיו, גם אם אין בידיו האמצעים הכלכליים הדרושים לכך.
  • המרכז למוסיקה קשת אילון יוסיף להגדיל את מספר הבוגרים של פעילויותיו, המשמשים שגרירים של רצון טוב בארצותיהם לישראל, על אף תדמיתה כמדינה הנתונה בבעיות קיומיות קשות, לאחר שחוו את ישראל דרך פריזמה של עשייה תרבותית חיובית.
  • המרכז למוסיקה קשת אילון ימשיך לתרום לגליל המערבי ולצפון מדינת ישראל בתחום התרבות, על ידי עיבוי תוכניות של מוסיקה קלאסית איכותית ותוכניות אחרות שיעלה באולמו – לטובת תושבי האזור ובמגמה לעודד את תיירות הפנים בגליל המערבי.
  • המרכז למוסיקה קשת אילון יתרום ליצירת מקורות תעסוקה נוספים באזור ובכך ישתתף בפיתוח הגליל והצפון בכלל.
  • המרכז למוסיקה קשת אילון יתמיד בפעילותיו בקיבוץ אילון שעל גבול הצפון ויעשה זאת למרות הריחוק מהמרכז ובעיות הביטחון הנובעות ממיקומו במקום רגיש זה.
  • המרכז למוסיקה קשת אילון יפעל לקירוב לבבות ולצמצום פערים בין צעירים יהודים לצעירים ערבים באמצעות המוסיקה.

 

ואלה הפעילויות של המרכז למוסיקה קשת אילון היום:

אקורס קיץ בינלאומי לכנרים, לוויולנים ולצ'לנים

הקורס נמשך כשלושה שבועות. במהלכם הסטודנטים מקבלים שיעורים אישיים ולוקחים חלק בכיתות אמן שמתקיימות בנוכחות קהל בהנחייתם של טובי המורים בעולם; הם מנגנים בהרכבים קאמריים ובקונצרטים באולם בר-אוריין שבאילון ובקונצרט הגאלה החגיגי בתל אביב, ומתנסים באפשרות הנדירה להופיע בפני קהל שוחר מוסיקה ברמה גבוהה. כל זאת, באווירה של הינתקות מחיי היומיום המאפשרת השקעה אינטנסיבית בנגינה ובתרגול.

מדי קיץ מגיעים לאילון יותר מ-55 מוסיקאים צעירים מחוננים בגילאי 26-10, מכ-22 מדינות וגם מישראל. הנגנים נבחרו לאחר מיונים קפדניים, ומועמדים רבים נדחים בגלל חוסר מקום. קשת אילון רואה חשיבות רבה בכך שהנגנים הישראלים המתקבלים לקורס זוכים להנחייתם של מורים מהשורה הראשונה בעולם ונהנים מהזדמנות לעבודה משותפת עם קולגות צעירים מחו"ל. יותר מ-1,250 בוגרי כיתות אמן קשת אילון מ-52 מדינות פזורים היום ברחבי תבל. כדי לאפשר את השתתפותו של כל קשתן מוכשר באשר הוא וללא קשה ליכולתו הכלכלית, אנו מגייסים תרומות למלגות שמוענקות למשתתפים ללא הבדל גזע, מין, דת או לאום.

ב.  סמינרים לכנרים ולוויולנים ישראלים צעירים

המצב הנוכחי בארץ מראה על פער ההולך וגדל בין איכות נגינתם של נגני כלי הקשת הצעירים בישראל כיום בהשוואה לאיכות נגינתם של קשתני העבר כמו גם בהשוואה לבני גילם בעולם. לא רק איכותה של הנגינה נפגמה, אלא מתברר שמלכתחילה המוסיקאים הצעירים נוטים כיום לבחור בכלים שקל יותר לנגן בהם, כאלה שנענים לנגָּן בפחות מאמץ מכלי הקשת ודורשים פחות אימון. מצערת לא פחות היא העובדה, שאלה שמגיעים להישגים מרשימים שמים פעמיהם לארצות נכר ונודדים למרכזים מוסיקליים בחו"ל, באירופה ובארצות הברית. מגמה מדאיגה זו גרמה לקשת אילון לנסות להשיב את עטרת הכינור ליושנה. תוכנית הסמינרים בקשת אילון מיועדת לטיפוח הנגינה בקרב כלל תושבי ישראל כדי להצמיח ממנה סולנים ומועמדים לקורס הקיץ הבינלאומי שראשיתו בקיבוץ אילון ואחריתו מי ישורנה בעולם הרחב.

תוכנית הסמינרים לכנרים ולוויולנים ישראלים צעירים ולמוריהם נוסדה בשנת 2002. בסמינרים אלה מעמידה קשת אילון את מתקניה ואת הניסיון המקצועי שצברה בשנות פעילותה לרשות המשתתפים. בכל שנה מתקיימים שני סמינרים, באביב ובחורף, ובכל אחד מהם משתתפים כ-70-80 כנרים וויולנים המתקבלים ללא בחינות מיון, אלא על סמך המלצתו של המורה האישי של כל אחד מהם. בשלושת ימי הלימודים האינטנסיביים מקבל כל תלמיד שלושה שיעורים פרטניים ממורה בכיר בקשת אילון והוא משתתף בנגינה באנסמבלים, בהאזנה לקונצרטים, בכיתות אמן ובעוד פעילויות מגוונות.

חלק מהמשתתפים בסמינרים מגיעים ממוסדות מוסיקליים ביישובים ערביים והפעילות המשותפת מקרבת לבבות ומייצרת קשרים אישיים, חבריים ומוסיקליים. הורים ומורים מדווחים שהתלמידים יוצאים בתחושה של תגבור המוטיבציה האישית להתקדמות בנגינה וחיזוק ביטחונם בעקבות המפגש עם נגנים כמותם. אם לסכם את הניסיון שצברנו בתחום, ניתן לומר היום, שמספר הכנרים הישראלים המתקבלים לקורסי הקיץ הבינלאומיים של קשת אילון, עלה באופן בולט מאז החלה תוכנית הסמינרים בפעילותה.

במאמציה לטפח את המצוינות, קשת אילון תומכת בכנרים הצעירים גם בדרכים נוספות: היא משאילה כינורות איכותיים ממאגר הכינורות שבידיה לנגנים שידם אינה משגת לרכוש כינורות כאלה; מעניקה מלגות המכסות חלק מדמי ההשתתפות בסמינר ומעמידה את ספריית התווים הייחודית שלה לרשות המשתתפים ולרשות מוריהם.

ג. פעילות בחברה הערבית:

פעילות בחברה הערבית מתוך רצון לתת לילדים בחברה הערבית הזדמנות שווה לזו של שאר ילדי ישראל ולשלבם בפעילות הארצית והבינלאומית של קשת אילון, התחלנו את פעילותנו בעזרת תומכים נדיבים וידידים בשנת 2005 בכפר ערערה שבוואדי ערה, והחל מסוף 2011 ועד עתה (ספטמבר 2018) סייענו למרכז למוסיקה "אלקנדי" בכפר ג'ת שבמשולש, המנוהל על ידי מוסא ומוחמד כלף. סיועה של קשת אילון התבטא בליווי מקצועי של המוסיקאים, בהשאלת כינורות לילדים, בתרומת תווים מספרייתה וכן בהפניית תורמים בעלי עניין למקום.

בקיץ 2015 הונח בסיס לשיתוף פעולה גם עם מרכז פוליפוני בחינוך הנמצא בנצרת ופועל בה, וגם הוא חרת על דגלו קירוב לבבות וצמצום פערים בין צעירים יהודים לערבים באמצעות המוסיקה. בדצמבר 2017 ומרץ 2018 התקיימו סמינרים משותפים עם פוליפוני ובדצמבר 2018 מתוכנן סמינר נוסף כזה.

ד. סדרת הקונצרטים "קשת של צלילים"

כתושבי הגליל המערבי הרחוקים ממרכז הארץ המשופע באירועי תרבות ומוסיקה, אנו חשים בחסרונה של תרבות איכותית בפריפריה; על כן, ולצד הפעילויות שפורטו לעיל, מתקיימת במהלך השנה באולם בר-אוריין בקשת אילון סדרת הקונצרטים "קשת של צלילים", הכוללת רסיטלים לכלי קשת, הופעה של הרכבים קאמריים שונים, מופעי מקהלות ומוסיקה עממית ועוד. אנו גאים להציע לקהל המאזינים באזור שחלקם אינם יכולים להגיע למרכז הארץ, מוסיקה ברמה גבוהה ובמחירים סבירים. ההכנסות מסדרת הקונצרטים מוקדשות לפעילותה של קשת אילון ולאחזקת האולם.

תקצוב הפעילות של קשת אילון

מכלול הפעילות של קשת אילון מכוסה כיום ברובו מתרומות שמקורן בקרנות, בגופים עסקיים, במשרדי ממשלה ובתורמים פרטיים נדיבים. ואף על פי כן, ההכנסות אינן מכסות את ההוצאות השוטפות, וגם לא את צורכי תקציב הפיתוח לא בטווח הקרוב ובוודאי שלא בטווח הארוך.

קשת אילון שואפת להתמודד עם המחסור במשאבים גם בדרך עצמאית, על ידי ארגון קונצרטים להתרמה בארץ ובחו"ל, באולמות ובבתים פרטיים, כשכל ההכנסות שיתקבלו באירועים מסוג זה מוקדשות לקידום הפרויקט ולפיתוחו. הנגנים וחברי הסגל המופיעים בקונצרטים הללו מנגנים בהתנדבות, וידידים רבים מקרב תומכי קשת אילון פתחו עד היום את בתיהם למטרה זו. אגודות ידידים הפעילות בכמה ערים מרכזיות בעולם מעמידות לצורך הקונצרטים הללו אולמות מרכזיים או חללים מתאימים אחרים. כך למשל, נערכו בשנים האחרונות קונצרטים כאלה בניו יורק, בשיקאגו, בג'נבה, בפריס, בלוס אנג'לס, במיאמי וגם בערים שונות בישראל, בהם לקחו חלק אמנים צעירים ובוגרי קשת אילון, לצדם של מספר נגנים אורחים.

קמפוס קשת אילון

המרכז למוסיקה קשת אילון גיבש חזון להקמת קמפוס שיהווה תשתית למוסד חינוכי-מוסיקלי ברמה הגבוהה ביותר, יפעל בכל ימות השנה ויהווה אבן שואבת לנגנים מישראל ומחו"ל. השלב הראשון בהקמת הקמפוס התאפשר הודות להתגייסותם הנדיבה של רעיה שטראוס בן דרור ומשפחת לינה ופטריק דרהי וכן הודות לתרומה נוספת שהעביר בצוואתו ידיד קשת אילון בארצות הברית, אייזק ריבצקי (ז"ל). בקיץ 2014 נחנכו שמונה היחידות הראשונות של מעונות הסטודנטים, לרווחתם של המשתתפים, ובקיץ 2015 הסתיימה בנייתן של ארבע יחידות נוספות, קפיטריה וקונכייה אקוסטית. בעת שהמרכז שובת מפעילות מתארחים במקום ארגונים מוסיקליים, בתי ספר למוסיקה, תזמורות והרכבים, הבאים למקום כדי להתאמן ולערוך חזרות. בנוסף , המקום מושכר גם כמקום אירוח למשפחות המתיירות בגליל המערבי. כל ההכנסות מהאירוח מוקדשות לקידום פעילות המרכז.

בשנת 2015 נוצר קשר עם האדריכלית הישראלית עדה כרמי-מלמד שהכינה בעזרת צוות משרדה תוכנית אב לשלב ב' של הקמפוס. שלב זה יכלול חדרי הוראה, אולם לחזרות אנסמבל וכיתות אמן. פיתוח השטח נעשה בסיוע משרד אדריכלי נוף מילר בלום. עבודות העפר להכנת הבנייה של שלב ב', בסיועה הנדיב של קק"ל גרמניה כבר הושלמו.

מצפה יצחק

הקונכיה האקוסטית

מעונות  הסטונדטים והקפיטריה

הקפיטריה של קשת אילון

לפרופיל המלא לחץ כאן