על אודות קשת אילון2019-02-12T15:20:23+00:00
על אודות קשת אילון

מי אנחנו?
המרכז למוסיקה קשת אילון נוסד ב-1990 בקיבוץ אילון שבגליל המערבי במטרה לטפח נגני כלי קשת צעירים מישראל ומהעולם כולו ולקדמם. הפעילות המוסיקליות של המרכז המיועדות לנגנים ברמה הגבוהה ביותר הפכו כבר לשם דבר בעולם המוזיקה ומושכות מדי שנה עשרות מטובי הנגנים הצעירים של ימינו. רבים מ-1,300 בוגרי המרכז המשיכו לקריירת סולו מפוארת, זוכים בתחרויות החשובות בעולם, מובילים תזמורות מובילות ומהווים שגרירים של רצון טוב לגליל המערבי ולישראל כולה.

מה מטרותינו?
מטרת המרכז לקדם את נגינת כלי הקשת בישראל ובעולם, ולהבטיח, שכל תלמיד מוכשר יוכל לנגן, ללא קשר ליכולותיו הכלכליות ולצורך כך אנחנו מגייסים תרומות מאנשים שהמוסיקה קרובה ללבם. בנוסף לזאת, אנו חפצים לחבר בין עמים ותרבויות, להביא תרבות איכותית לפריפריה, ליצור מקומות תעסוקה בגליל המערבי ולהוות אבן שואבת לאוכלוסייה שתרצה להגיע לאזור. המרכז מתקיים בעזרת ידידים בארץ ובעולם המסייעים בגיוס תרומות ועורכים קונצרטים להרמת תרומות, כן בתמיכתם של האנשים הבאים.

מה הפעולות העיקריות שלנו?
המרכז עורך שלושה אירועים מרכזיים בשנה: סמינר חורף, סמינר אביב וקורס קיץ.
סמינר החורף וסמינר האביב מיועדים לנגנים צעירים מישראל המגיעים על פי המלצת מוריהם. בסמינרים הללו, שכל אחד מהם נמשך שלושה-ארבעה ימים בתנאי פנימייה במקום, לומדים התלמידים ממיטב המורים שמתקבצים מכל רחבי העולם, ומתנסים בנגינה פרטנית ובנגינה באנסמבלים. מטרת הסמינרים היא לעודד את הנגינה בכלי קשת בישראל.
קורס הקיץ הבינלאומי נערך במשך כשלושה שבועות ומיועד לנגנים צעירים ברמה הגבוהה ביותר. כ-55 סטודנטים מתוך יותר מ-400 נרשמים מתקבלים מדי שנה לאחר סינון קפדני. במהלך הקורס הם משתתפים בכיתות אמן, מקבלים הדרכה אישית מטובי המורים בעולם, צוברים ניסיון בימתי חשוב מעין כמותו, ומתנסים בנגינה בהרכבים קאמריים ובאנסמבל של כל המשתתפים.

הרעיון על פיו כל תלמיד מוכשר צריך לנגן, הוביל אותנו גם למרכזים מוסיקליים בחברה הערבית. עד כה שיתפנו פעולה עם מרכזים כאלה בערערעה ובג’ת שבמשולש, והחל מ-2015 התחלנו לשתף פעולה גם עם מרכז פוליפוני לחינוך שנמצא בנצרת שגם הוא חרת על דגלו קירוב לבבות וצמצום פערים בין צעירים יהודים לערבים באמצעות המוסיקה. בדצמבר 2017, במרץ 2018 ובדצמבר 2018 התקיימו סמינרים משותפים עם פוליפוני נצרת, ובאפריל 2019 יתקיים סמינר נוסף כזה. פעילות נוספת של קידום נגני כינור בחברה הערבית החלה בראשית 2019 בעיר קלנסוואה, גם היא במשולש. בנוסף לזאת, אנו מטפחים נגנים צעירים מהחברה הערבית מכל רחבי הארץ במגמה שישתלבו בסמינרים ובקורס הקיץ, יצרו קשרים אישיים עם יתר המשתתפים, והמביאים להרכבים קאמריים משותפים בין יהודים לערבים וכיו”ב.

בנוסף לזאת, עורך המרכז סדרת קונצרטים במהלך השנה. הסדרה “קשת של צלילים” מתקיימת באולם בר-אוריין וכוללת 11 קונצרטים. הסדרה מציעה קשת מגוונת של יצירות הכוללות בעיקר הרכבים של מוסיקה קלאסית וקולית בביצוע האמנים הטובים ביותר בתחומם. בנוסף לזאת, מביאה הסדרה מוסיקת עולם וזמר עברי.

וזה עוד לא הכול
כי מרכז המוסיקה קשת אילון הוא בית למוסיקאים שונים מכל רחבי הארץ והעולם. הם מגיעים אלינו כדי להתאמן באווירה של שקט פסטורלי וריכוז, ועל פי עדותם, השקט והריחוק מהעיר הסואנת ומאורות הזרקורים, מאפשרים להם לעסוק במוסיקה ללא הפרעה. כתוצאה מכך, לעתים, שלושה שבועות בקשת אילון שווי ערך מבחינת התוצאות לשנת לימודים שלמה במוסדות גבוהים למוסיקה ברחבי העולם. המרכז כולל קמפוס מגורים מרווח, קפיטריה יפה שצופה אל הנוף, אולם קונצרטים בעל אקוסטיקה מצוינת ובו 256 מקומות, פסנתרים משובחים שעומדים לרשות המוסיקאים שמתארחים בקמפוס וכן חללי אימון נוספים.

ופנינו לעתיד
בימים אלה אנו עמלים בקשת אילון על התוכניות להקמת בית ספר בינלאומי למוסיקאים. בית הספר, שיפעל בתנאי פנימייה, יהיה בית ספר תלת שנתי שייתן מענה לצרכיהם של נגני כלי קשת צעירים מכל העולם. בנוסף ללימודי המוסיקה ילמדו התלמידים לקראת תעודת בגרות בינלאומית עם בני גילם, שלא חוננו בכשרון מוסיקלי מיוחד ובבית הספר יינתן דגש מיוחד לחיי החברה. אנחנו, בקשת אילון מאמינים, שהמוסיקאי הוא בראש ובראשונה אדם.

רוצים להצטרף לעשייה שלנו? תרמו לנו

מצפה יצחק

הקונכיה האקוסטית

מעונות  הסטונדטים והקפיטריה

הקפיטריה של קשת אילון

לפרופיל המלא לחץ כאן